www_zarzadzanie

Własna domena

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to unikalna nazwa, pod jaką nasza strona będzie widoczna w sieci. Powinna być łatwa do zapamiętania i jednoznacznie kojarzyć się z treścią serwisu, nazwą firmy czy oferowanymi usługami.

Jakie mogą być rodzaje domen internetowych?

Rodzaje domen:

  • globalne – niezwiązane z żadnym krajem ani regionem, ale nawiązujące do charakteru danego serwisu (.com; .net; .org; .biz)
  • krajowe (.pl; .de; .it)
  • regionalne (.waw.pl; podlasie.pl)
  • funkcjonalne (.edu.pl; info.pl; art.pl)

Czym się różnią domeny regionalne i funkcjonalne?

Jeśli nasze usługi przeznaczone są dla lokalnej społeczności lub chcemy zaznaczyć swoją lokalizację, możemy wybrać domenę regionalną. Jeśli natomiast chcemy podkreślić zakres tematyczny serwisu, mamy do dyspozycji tzw. domeny funkcjonalne, np. edu.pl (strona o charakterze edukacyjnym); info.pl (strona informacyjna) czy art.pl (serwis dotyczący kultury i sztuki).

Na jaki czas rejestrowana jest nazwa domeny internetowej?

Domenę rejestrujemy zazwyczaj na rok. Później wystarczy co roku pamiętać o jej przedłużeniu.

Jak wybrać dobrą nazwę domeny?

Ograniczeniem dla nazwy domeny teoretycznie jest tylko nasza wyobraźnia, w praktyce jednak warto dostosować ją do przedmiotu naszej działalności. Im bardziej nazwa domeny będzie zbliżona do słów wpisywanych przez internautów, tym lepiej. Jeśli np. prowadzimy zakład fryzjerski w Gdańsku, naszą domeną mogłaby być nazwa fryzjergdansk.pl

Jak ułatwić internautom zapamiętanie nazwy domeny?

Użytkownicy rzadko wprawdzie wpisują adresy serwisów „ręcznie”, zwykle wchodzą na nie korzystając z wyszukiwarki, warto jednak ułatwić im zapamiętanie naszego adresu. Idealna nazwa to taka, która nie wywołuje wątpliwości co do pisowni. Moglibyśmy podyktować ją przez telefon, a nasz rozmówca nie zadałby nam pytania: „ale jak to się pisze?”

Dobrze byłoby zatem unikać polskich znaków (ą, ę, ó, ś, ł, ć, ź, ż), a także spółgłosek tak zwanych dźwięcznych na końcu nazwy, ponieważ wtedy dźwięczne b zmieni się w bezdźwięczne p, w w f, g w k, d w t, a z w s. I tak np. zamiast „kod” nasz rozmówca usłyszy „kot”. Jeśli nie będzie miał czasu lub ochoty na dodatkowe pytania, po prostu zrezygnuje z odwiedzin naszego serwisu.

Na co zwrócić uwagę przy domenach dwuczłonowych?

W sytuacji, gdy nasza nazwa składa się z dwóch członów, czasem warto zarejestrować obie formy, aby nie obciążać pamięci użytkowników koniecznością zastanawiania się, który element znajdował się na początku. To rozwiązanie warto wybrać tylko wtedy, gdy pod względem gramatycznym obie formy będą poprawne, a użytkownicy mogą mieć problem z zapamiętaniem kolejności wyrazów.

Jeśli chcemy, aby nasza domena składała się z nazwy naszego produktu lub firmy i miejsca, wówczas pierwszym jej członem powinien być produkt (firma), drugim – miejsce.

Warto pamiętać, że domyślną formą pisowni dla adresów stron składających się z dwóch członów jest pisownia bez łącznika – najłatwiejsza do zapamiętania.

Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Jeśli już wiemy, jak mogłaby wyglądać nazwa naszej domeny, warto skorzystać z serwisu, w którym jednocześnie będziemy mogli sprawdzić, czy wybrana przez nas domena jest wolna i dokonać rejestracji. Taką możliwość oferuje wiele firm świadczących usługi hostingu, czyli utrzymywania serwisów na swoich serwerach. Sprawdzimy tam dostępne domeny odpowiadające naszemu pomysłowi i zarejestrujemy tę, która odpowiada nam najbardziej.

Po przejrzeniu propozycji może się okazać, że znajdziemy nazwę, która wcześniej nie przyszła nam do głowy, zwłaszcza że na stronach większości rejestratorów domen będziemy mogli zobaczyć także propozycje nazw na podstawie wpisywanych przez nas słów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *